19 Mayıs 2008 Pazartesi

RİZEMİZİN EŞSİZ GÜZELLİKLERİ,ARILARIN SON DURUMU

Cuma akşam 10.30 gibi hemşin kantarlıdaki arılığımıza ulaşmış durumdayız.
Yorgun olduğumuz için hemen yataklara koştuk,gerçekten bu oksijende uyumak bir başka oluyor ve sabahleyinde bizi harika bir hava karşılıyor.
Etraftaki çiçekler kardan ve soğukta hiç etkilenmemuiş guibi görünüyor,buda tabiiki bizleri sevindiren bir durum.
Eeee havayı iyi gördük bu bizim için değişik bir gezinin davetçisi oldu,doğanın bize verdiği güzellikleri biz yaşadık ve sizinlede paylaşıyoruz,şelalemiz sadece bunlardan biri.
Yolumuz yayla yolu ,kardan kapalı değilse ulaşabildiğimiz en son yaylaya kadar çıkacaz,bu arda güzel organik komar çiçeklerimizide gözden kaçırmıyoruz.
Güzel bir enstantane daha....
Yaylalardan akıp gelen billur sular.
Acaba bu resmin bir benzerini dünyanın neresinde vardır ,bir yanda baharın güzellikleri ,bir yandada yeni yağan karın bu ortama kattığı armoni...
Orjinal bir şelale daha.
Burası kurt boğazı birtaraftan aşağı iniş yönü sizi fırtına vadısisine götürür.
Biz bu bileme taşına yöremizde kösre deriz ,bulmuşken hemen ahmet abinin bıçağını bileyelim dedik.
Yorum yok,yorum sizin.
Kurt boğazı denilen yer burdaki yaylaların ve yolların kavşağı oluyor,yukardaki yaylalara,kito,ambarlı ve diğer yaylalara çıkamıyoruz yeni yağan kar yolları kesmiş karlar eriyince oralarıda görecez inşallah,bizde yolu açık olan badara ya geldik,işte taze karlar.
Badara YAylası'na vardığımızda orada kimsenin olacağını tahmin etmiyorduk. Süpriz bir şekilde Özcan ve BAhtiyar abileri orada bulduk. Kendileri HEmşinli olup yaylalarının da bu yayla olduğunu biliyordum. Onların işi şuan için hayvancılık ya da başka bir iş değil tabiki, onlar şuan dinlenmek amacıyla orada bulunuyorlar. YAyla harika. Elektrik ve mobil telefon imkanları mevcut. Pansiyon tipi evlerin de yapılmakta olduğunu belirtmek isterim. Özcan kardeşim; hava biraz serin olduğundan kuzineye odunları attı ve bizi hemen içeriye aldı. HArika bir çay ikram etti bu arada kahvaltı etme imkanımız da oldu ama aç değildik.
Kahvaltı menümüz de fena değildi:) Arıcıların kahvaltı sofrası olur da sofrada bal olmaz mı? :) Yediğimiz bal buraların orjinal komar ve kestane karışımından oluşan baldır. Harika.
Yaylayı dolaşırken, 3-5 kişiye çok rahat hitap edecek ahşaptan yapılma bu pansiyon tipi evlere bayıldık doğrusu.
Çaylar içildi, herkes dinlendi güzel sohbetler edildi. Vakit veda vaktiydi şimdi. Fotoğraftakiler de (soldan sağa doğru)arıcı arkadaşım Davut SARI, yaylada bizi ağırlayan ve minübüsçü olan Bahtiyar Abi, yine arıcı arkadaşım Mehmet Ali ŞİMŞEK, bizim Ahmet ÖZDEMİR ve son olarak da mekan sahibi Özcan kardeşim. KEndisine bizi ağırladığı için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
Özellikle bu fotoğrafa ayrıca değinmek istiyorum ve bu fotoğrafı Selahattin GÜNEY başkanım için yayınlıyorum. Az da olsa sanatsal zevki olan herkes bu fotoğraftan kendisine bir duygu çıkartabilir. Karadeniz'in o kendine has havasının en güzel yansımasıdır bu fotoğraf. Bir yanda başında sis görülen dağlar bir yandan da güneş ışınlarını almakta. O eşsiz manzaranın önünde duran yaşlı çam ağaçları da portreyi tamamlayan güzel ayrıntılardan biri. Bu manzarayı yakından da görmenizi isterdim. Gerçekten güzel bir fotoğraf.
Burada orman gülü (komar) topluluğu görülmekte. Az yukarılarda ise terbiyeli bir şekilde büyütülmüş Ladin ( gürgen) ağaçları bulunmakta. Bu ağaçlar kara kovan arıcılığı için en uygun mekanlardır. Karakovanlar ağaçlara boş olarak çekilir. Orada oğul kovanlara girer ve bu şekilde organik bal üretimi başlar. Bu işe de yörede "meşecilik" denir. Meşe ile bir ilgisi yoktur fakat zamanla bu şekilde kalıplaşmış bir deyiştir.
Ormanda yapılan ormancılık çalışmaları.
Orman işletmesinin ağaçlara zarar veren kurt ve böcekleri toplamak için yaptığı bir çalışma. En az 100 tane çarpmıştır gözüme. Larva şeklinde olan böcekler özellikle çam ağaçlarının kabuklarını yiyerek ağaçlara zarar vermekte. Bir çoğunu kontrol ettim ve hiç birinde böcek göremedim. Hiç bir işe yaramadıkları halde ormanın her köşesinde bunlardan görülmekte. Ormanın doğal ve güzel görüntüsünü bozmaktan başka bir şey yaptıkaları yok. Bir de önlerine gelen çam ve gürgen ağaçlarını kesip yok ediyorlar. Bu durum can sıkıcı bir durum. Bırakın böcekler yesin daha iyi. Eko sisteme dokunmayın!
Adaşım olan Salih Amca'nın arılığı. Ayı problemi için değişik bir çözüm yolu bulmuş. Fotoğrafta dikkat ederseniz bize doğru bakan bir manken var. Mankenleri giydirip insan suretine sokarak ayı tehlikesine karşı kendince önlem almaya çalışmış. Bakalım işe yarayacak mı!
Ve cumartesi günü akşamı. Şantiyedeki yerimizde çay ve muhabbetin keyfini çıkartıyoruz.
Ve pazar sabahı. Hava yine harika. AHmet abi de karakovanı yakın takibe almış durumda. Bal geliyor mu ona bakıyor sanırım :) Karakovanları izlemek ayrı bir haz veriyor insana.
Korktuğumuz olmadı. Kar ve soğuktan fazla etkilenmedik. Arıların çalışmaları fevkalade iyi durumda.
Bir poz da bendeniz sizlere vereyim.
Fotoğrafta gördüğünüz Rize/Pazarlı emekli öğretmen Şezayi Amca. Kendisinin 12 kolonisi var ve senelerdir bizimle beraber bu işi yapmakta. Geçen yıldan beri bir rahatsızlık geçiriyor ve tedavi oluyor. İnşallah tedavisi iyi sonuç verir ve uzun yıllar boyunca bizi onunla beraber arıcılık yapma zevkinden alıkoymaz :)
Yine geçen yılki bir arıcı amcamız olan Fikri KETENCİ'yi yaklaşık bir ay önce kaybettik. Bu işi yaparken onunla beraber yaşadığımız anıları sık sık anımsıyor ve bu dünyanın ne kadar yalan olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Maddiyattan ziyade maneviyatın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Fikri amcamıza tekrar Allah'tan rahmet diliyorum. Kendisinin bir fotoğrafı olmadığı için sizinle paylaşamıyorum.

6 yorum:

acemiarıcı dedi ki...

Salih Bey,
Türkiyenin bir çok yerini görme imkanım oldu ama Karadeniz Bölgesi nasip olmadı. Karpostallık bir yerde arıcılık yapıyorsunuz. Rabbim bol kazançlar versin.
http://hobim-aricilik.blogspot.com/

kadıoğlu dedi ki...

salih abi resimler için çok teşekkür ederim yine bana güzelim hemşini yaşattın ya allah razı olsun sezai amca kimdir nersinden pazarın biraz aç bakalım tanıyacakmıyız.

ilhami uyar dedi ki...

Salih bey arılarınızın soğuktan etkilenmemesine çok sevindim,bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Tüm arkadaşlarınızla birlikte verimli bir sezon dilerim.Kolay gelsin.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Salih bey gerçekten mükemmel resimler paylaşım için teşekkürler.Sizlere verimli ve bereketli bir sezon dilerim.

Selamlar.

AHMET YILMAZ dedi ki...

DAYI SİTEYE İLK DEFA GİRDİM GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL HAZIRLAMIŞSIN.BİZİM ORALARIN NEKADAR GÜZEL OLDUĞUNU BİRKEZ DAHA HATIRLADIM.KOLAY GELSİN...

Ballı Baba dedi ki...

Değerli kardeşim; söyleyecek sözüm yok. Benim için ne istersen Allah sana bin katını versin....İYİKİ VARSIN.