22 Ağustos 2008 Cuma

ERZURUMDAN KALAN GÜZELLİKLER..

Acisiyla tatlısıyla bir sezonun daha sonuna gelmiş bulunuyoruz Rizeli arıcılar olarak,şu anda buralar bu kadar güzel değil ama 10 ay sonra yine aynı olacak umudumuzu kaybetmeden yola devam diyoruz

Bu güzelim çiçekleri arkamızda bırakıyoruz

yolculuklarımız aşağı yukarı 4 saat sürüyordu ,bu yolculuğumuzun uğrak yeri bu et lokantası olmaktaydı.

resmini gördüğünüz bu bambüs cinslerinden bir arı resmini almak için çok uğraştım ama güzel bir foto yakaladım ve sizlerle paylaşıyorum.

Hatırlanacağı gibi daha önce yemyeşil olarak buraları göstermiştik oysaki şimdi buralar morarmaya başladı resimden belirgin bir biçimde anlaşılıyor.

Biz karadenizlilerin olmazsa olmazı malümünüz yer mekan önemli deil bir şekilde bulunup afiyetle yenilecek,nasılmı işte ,..

10km.yakınımızdaki kuzgun baraj gölü arabamızla gidebildiğimiz yer buraya kadar arabayı buraya güvende bırakıp oltayla amatör spor branşına giren oltayla balıkları tek tek ve zevkle almaya başlıyoruz ,tabiiki aşırıya kaçmadan ihtiyacımız olduğu kadar yakalayıp buradan ayrılayoruz.

Bu benim tek oğlum ziya o gün en çok balığı ziya yakalamıştı.

2008erzurumdaki son akşam,arıcı arkadaşlarla kalkış planı yapıyoruz.

son akşam bir doğa olayına şahit olduk ay tutulması oysaki Rizede olsaydık hava kapalı olacaktı ve bu kadar net ay tutulmasını izleme imkanımız olmayacaktı.

Burda dikkatinizi bir şeye çekmek istiyorum burada sağım yapıyoruz makinemizin ayarları filan bozuk değil bu çadırın rengi koyu turuncu olduğundan ne yaptıysam resimler böyle çıktı.

Bal süzülüyor mübarek bu değrli nimeti bu yılda azda olsa bizlere bahşeden yüce allaha şükrediyoruz.

Aslında bu resimler rengimizi değiştirdi ama başka malzeme yokki sağım yaptığımızı bir şekilde göstermemiz gerekiyor fotolar çadırın yansımasından renk değişimine uğramış durumda.

M.ali şimşek kardeşimiz bu sezon ikinci defa bizimle 5 adet kolonisi var kendisinin ancak sağım için gelebildi.

Ve arılar karpuz yemeye başladı karpuzu sevdiklerinden değil sezon bitti alarmı vermek için herhalde.

Erzurumdaki son anlardan m.ali ve ergün arkadaşımız.

Nihayet arılarımı 8 ay boyunca kalacakları köydeki arılağa yerleştirmiş durumdayız ,arıcılığın en yorucu aşaması bana göre sağım yapıp arıları nakletmektir şükürler olsunki bu işide hallettik işte.

üst arılıktan görünüm.

Bir şeyi açıklama gereği duydum,bizler bu işi amatörce yapıyoruz yani yayıncılığı gözümüzden kaçan önemli ayrıntılar oluyor ,kullanmış olduğumuz fotoların tarihler bir yıl öncesini göstermekte aslında hepside ağustos 2008 tarihlerine aittir,makinenin tarih ayarıyla birileri oynamış olmalı bu aksaklık için affınıza sığınıyorum.

2 yorum:

taskın dedi ki...

salih abi
yorucu bir sezon geçirdin
sana kolay gelsin diyorum
esas mesele
bu oğlanda
arıcılığa merak varmı
bu genç kardeşimize bu hastalığı arktarabilecekmisin
selamlar

salih arıcı dedi ki...

Taşkincim temmennilerin için
teşekkürler.

Benim uşak için arıcılığı pek sevmiyor ama biraz kıpırtı var zamanla bu kıpırtı canlanırsa bu işi yapar .Ama bana bayaa yardım ediyor .