28 Mayıs 2010 Cuma

26-28 MAYİS ,ARILIK VE DOĞA GEZİMİZ

Arılarımızı kaçkar dağları hemşyin vadisine götüreli 11 gün olmuştu ,geçen sürede arılarımızı görme fırsatımız olmamıştı,genelde havalarda yağışlı geçen bir süreçten sonra birkaç gün evvel havalar düzelince iki günlük bir kaçamak yaptık.Makinemle yakaladığım eneteresan görüntülerin bir kısmını sizlerle paylaşıyorum. Burada şifa kaynağı meyvelereyle dağlarımızda bolca bulunan likapalar(yaban mersini)çiçek açmaktalar vede arıların çok sevdiği bir çiçek. yaban mersini Burada sarı orman gülü ve bizimnektar kaynağımız olan komar aynı karede. Yoğun bir orman gülü bölgesi bir vadi. Arıcılar ayıyla savaşını taktiksel olarak geliştirmekteler fakat bu taktik çok zor ve zahmetli işçiliğide beraberinde getiriyor. enteresean bir dere ve çiçek manzarası. Arılarımız 4 gündür iyi bir periyot yakaladı diyebiliriz.İnşallah bu yılda bir miktar hemşin balı alabileceğiz.Burada ürettiğimiz ballar saf ve değer olarak paha biçilemiyor . arılarımın çoğu katta. Bundan sonrası arıların bulunduğu yerden yukardaki badara yaylasından,2000 metrenin çiçekleri. yine 2300 metreden bir sarı orman gülü. yaylanın erkenci bir sümbülü. yine 20000 metreden yüksekteki orman gülü,pembe renkte ve bodur. Ekip arkadaşlarımdan davut ve ergin abi. Yaylayı süslemeye başlayan bodur beyaz orman gülü. Değmen benim keyfime. ya rabbim sen nelere kadirsin. Siz bunların kokusunu alabilirmisiniz ,hayal edebilirmisiniz:) çifinlerde bizide bizide çek diyorlardı:) Badara yaylası ve arkada kaçkarlar. kaçkar zirvesinin en son durumu. tekrar arılığa indiğimizde saat 14 ggibiydi ve arılar çoşmuştu. anasını kendim ürettiğim kafkas f1 arı. Anasını Ali TÜRK'ten aldığım karniyol arı. 28 mayıs 'ta bal ve polen akışı süperdi:) Tabii burası kaçkar dağları orman alanı ,burada kaşamdan soba yakmadan olmuyor. Bir başka savaşçı. Biz arılarımızı yerdeki sehpalara koyuyoruz işimiz diğer ayı savaşçılarına göre daha bir risk taşıyor görünsede biz teknoloji'nin nimetlerinden yararlanıp rahat ediyoruz. Daha önce ayı kovalamak için lpg tüple çalışan fakat manuel olan topumuzu yeni üretilen tam otomatik olanıyla değiştirdik.eski topu akşam açıp sabah kapatmak gerekiyordu arızasıda cabası.birde nöbet tutar gibi arıları beklemek zorunda kalıyorduk . şimdi fotosel olan ve dijital ayarlı otomatik top bizim işimizi çok kolaylaştırdı.burad makinenin kumanda ekranı görülmekte ayarlarda kaç dakkada patlamasını isterseniz yapabiliyorsunuz . Üzerindeki foto sel hava kararınca açıp gün ışıyıncada kapanmasını sağlıyor,bir adet piknik tüpü 20 gün yetebiliyor. makinemizin genel görüntüsü. Akşam üstü arılığımız. Ben burayı çok seviyorum fırsat buldukçada dinlenmek içinde burayı tercih ediyorum,aynı zamanda allah verirse buradan şifa kaynağı hemşin balımızı üretiyoruz. Zirvede bir komar ocağı. Dağ taş komar olmuş sanki. Karakovanlara dikkatınızı çekerim.

7 yorum:

Fatih dedi ki...

Masallah salih abi goruntuler cok guzel insallah emeginin karsiligini fazlasiyla alirsin kosovadan saygi ve selamlarimla

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Salih Abi.

Bir taraftan içim açıldı ,bir taraftanda yerinde olmayı çok istedim.Bu zamanda oralarda olmak,tabiata ve o güzelim havaya doymak.Ah ki ahhh.

Şu senin osmanlı topunu merak ettim.Bu aleti kargalar ile olan mücadelemde kullanabilirmiyim diye düşünüyorum.Maliye ne kadar acaba.İster isek nasıl temin ederiz.

SLM ve Muhabbetle...

Mehmet Yüksel dedi ki...

Salih abi resimler harika,bizler ile paylaştığın için ayrıca teşekkürler.
Kovanları taşıdığınız yer inşallah
bol ve bereketli olur sizin için,selamlar saygılar.

salih arıcı dedi ki...

Sevgili Fatih;

Öncelikle bende kosovaya ve ordaki soydaşlarımıza dolu dolu selam ve sevgilerimi yolluyorum:)
Bizler çalıxtık yetiştirdik gerisi allaha kalmıştır o bizim rizkımızı zaten doğmadan yazmıştır,kal sağlıcakla.


Yusuf kardeşim;Fazla ahh vahh çekmeye gerek yok ,istersen atla birkaç gün gel bu güzel memleketinin doğasına doy diyorum.
Osmanlı topuna gelince;bu makine istenirse gündüz çalışmaya istenirse gece çalışmaya ayarlanabiliyor,zaten üretici firma adını kuş kaçıran olarak koymuş. Fiyatı;250 tl.Aslında çokta uygun .Eğer istanbulda bulma imkanın yoksa birtane sana alıp yollarım,hoşça kal.


Mehmet Yüksel kardeşim;

ben elimdeki makinemle yakaladığım ve tadını çıkardığım her şeyi sizlere sunmaya devam edeceğim, dilek ve temennilerin içinde allah razı olsun diyorum,Almanyaya selamlar hoşçakal.

AHMET ARICI dedi ki...

SİZİN ORDA (İLK ÜÇ RESİM) BUNLARA LİKAPAMI DİYORLAR ?

demircioğlu dedi ki...

salih abi süpersin , gene döktürmüşsün, fotoğraflar bir harika. tatil, arıcılık topyekün götürüyorsun. inşallah bol bal alırsın.

İlhami Uyar dedi ki...

Sevgili Salih bey,sayenizde gözlerimizin pası silindi,sağolun güzellikleri yansıttığınız için,inşallah bu güzelliklere arılarda ürettikleri balla katılacaklardır,herşey gönlünüzce olsun,saygılar sunuyorum.