16 Ekim 2008 Perşembe

ARICILIK FAALİYET VE SONBAHAR ÇİÇEKLERİMİZ

Dünyamızın kuzey yarım küresinde sonbahar mevsimi iyice hissetirmeye başladı kendini,yani bu mevsimde bitkiler sararmış,ağaçlar büyük bir biçimde yaprağını döküp uzun kış uykusuna hazırlanıyodur şu günlerde.

oysaki ben bu fotoları bugün öğlenden önce çektim.Arılar belkide bu mevsimde bu şansı bulabildiği bir başka yer varmıdır ülkemizde kim bilir.

Eğer bu günlerde Rizeye yolu düşen olursa bana hak verecektir,Ekimin 16 sı olmasına rağmen bizim buralarda yeşilin tonunda hiç bir değişiklik olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim ve benim bunları sizlerle paylaşmam ,TÜRKİYEde bu mevsimde bu güzelliklerin olduğunu herkese göstermekten ,herkesin bu güzelliklerden haberi olsun diyedir.

Burası benim köydeki araziden bir görünüm,fotoğraftaki çiçeklerin hepsini yogun olarak arılar ziyaret etmekte ve arılar bu çiçekler sayesinde belki bal filan yapmayacaklardır ama buldukları nektarın teşfikiyle ,şu günlerde mevsim itibariyle çok güzel yavru koydular.Dolayisiyle arılar kışa siz fazla masraf etmeden kendiliğinden yoğun bir genç nüfüsla girmiş olacaklardır.Her arıcının istediği bu değilmidir.?

Evet bu çiçekler yaklaşık bir haftadır açmakta ve arılar çok güzel ziyaret ediyor

Doğal olarak merak edebilirsinizki bu bitkilerin ismini,isimleri daha konmamış çünki bu otları Rizede bizler10 senedir artarak görmekteyiz,kimsenin ektiği filanda olmadı en azından ben eken filan görmedim,bir şekilde geldi ve hızlı bir şekilde çoğalıyor.Kim bilir belki uzaylılar gelipte ekmiştirler,iyiki ekmişler diyelim.

Ve buradada bizim olmazsa o6lmazımız çay bitkisi ve onun narin çiçeğini görmektesiniz.                     Arıların  çay çiçeklerinin polen ve nektarından iyi bir şekilde yararlandığını ve bu mevsimde çiçek açmasından dolayı değeri bir kat daha artmaktadır.

10 yorum:

used excavator parts dedi ki...

thats amazing story.

used excavator for sale dedi ki...

help me.

track loader dedi ki...

thats amazing story.

Gürbüzarıcılık dedi ki...

Selamlar

Küresel ısınmadan dolayı bitkiler yükseklere taşınmaya başlamışlardır. Bu bitkilerin tohumlarının eskiden bu mevkide yokken şimdilerde olması bitkilerin taşındığının kanıtı. Kim bile bilir ki, beklide 15~20 sene sonra Eskişehir’de faklı kültür ( Pamuk ) bitkileri de ekileceğini söyleye bilirim.

Küresel ısınmadan dolayı taşınan bitkilerin yanında bu bitkilere bağımlı hayvanlarda taşınmaya başlanmıştır. Bu sonuç, biz arıcıları ileride arı ırkımızı değiştirmek zorunda bırakacaktır.

Arıcılara saygılarımla

Ballı Baba dedi ki...

Salih kardeşim, elimden gelse senin blogu yayından kaldıracağım.....
Bu ne yahu beni deli edeceksin :))
Allah bu kadar güzelliği eminim kıymetini bildiğiniz için verdi.
Çay içen arı kadar sizin güzelliğiniz ve asaletiniz yeterli, selam ve saygılar.

mahmudiyearicilik dedi ki...

Çok güzel çok harika bitki örtüsü paylaştığın için teşekkerler. Çay çiçeğini hiç görmemiştim.
Bir başkadır benim memleketim.Her yeri bir başka güzel.

SELAMLAR

Ahmet dedi ki...

ARILAR:Bir Başka Sevdamız... Bizde sevda çok.Arılar da onlardan biri.Arıları sevdiğimiz gibi arıcıları da seviyoruz.Arıları sevenleri de.Vel hasıl arıya dair her şeyi.Allah başımızdan eksik etmesin onları.AhmetARICI

Ahmet dedi ki...

Arı
Arıdır
Özüne arınır
Kanadı sazda
İğnesi nazda

Balı var
Hani neresinde
Tekneye sultan
Emek olmazsa. AHMET ARICI

Ahmet dedi ki...

Arı
Arıdır
Özüne arınır
Kanadı sazda
İğnesi nazda

Balı var
Hani neresinde
Tekneye sultan
Emek olmazsa. AHMET ARICI

İlhami Uyar dedi ki...

Salih bey bu ara yağmurların sık sık yağması ve peşinden güneşin kendini göstermesiyle bu güzelliklerin oluştuğunu düşünüyorum,bende sizin gibi araziyi gezerken muhteşem güzellikler dikkatimi çekiyor,dualarımız bu güzelliklerin hep böyle gitmesi,yağmurların düzenli yağması,kış mevsimininde kendine has özellikleriyle geçmesi sonucunda ilkbahardada bu güzelliklerin yaşanmasını yönünde,herşey gönlünüzce olsun.