13 Mayıs 2011 Cuma

ARICILIKÇALIŞMALARIMIZ VE RESİMLERİMİZ:)

Değerli arıcı dostlarım;bu paylaşımlarım yaklaşık bir ay öncesinden.Tabii zamanında yayınlamadığım için bu güne nasip oldu.Resimleri en yeniden en eski tarihe göre hiyeraşık bir düzende sunmaya çalıştım,bütün resimleri incelemenizi öneririm.:) Tahminen yukardaki iki resim 35 gün öncesi arılığımda çekilmişti,havalar hiç bu kadar dengesiz olmamasına rağmen zamanında yapılan çalışmalar ,gerekli müdahaleler arılara çok iyi bir mesafe aldırmış diyebilirim,bu resimleri paylaşırken korkmuyorda değilim ama YİNEDE MAŞALLAH DİYELİM RABBIM KEM GÖZLEREDN KORUSUN ....Buradaki ırk borçka melezi kafkas ana,saf kafkasa göre daha iyi gelişen bir ırk. Ortalama olarak 60 koloniye kovan başı 3 ila beş taze temel petek vedrildi. Temel petek vermek için kuluçkalıklardan alınan yarı ballı peteklerde arılara meydan sofrası olark ikram edildi ,bir satte tertemiz yaptılar eski petekleri ,bu eski petekleride kesim geri dönüşüm ham petek olarak kullandık. Arılığım ve deniz. Armut çiçekleri. Burada görünen rüşetlerden 4 tane satın aldım hiçde niyetim yoktu ama tanesi bu vaziyette 25 tl. olunca.... Mimari projesi sevgili dostum Adem YAMAK'a ait olan bu antivarroa altlıklardan bizim ustalara yaptırdık,aslında Adem kardeşim yoğun olmasaydı Rizeye getirtip ona yaptırcaktık.nasip olurda müsait olduğu bir tarihte geri kalan altlıkları inşallah Ademe yaptırmayı düşünüyorum. 300 adet çerçeveyi telleyip mumlarını taktım bu arada. Klasik şekilde tel takmayı daha uygun buluyorum,diğer şekilde üstten tel takmayıda düşündüm ama ben çerçeveleri devamlı kazıyıp temizlediğim için sakıncalı buldum. Burasıda benim köydeki çalışma ortamım,naylanın altını kullanıyorum,üst kattada ballıklarımı ve kabanrmış çerçevelerimi saklıyorumoraya farelerin çıkması mümkün olmuyor. çalışıyoruz işte daha ne olsun:) Resimdekiler;soldan,Necmettin abi pazardan,sevgili doktorum Arif ACAR,Salih ARICI,ekip arkadaşlarım Yaşar ÖZTÜRK ve Mehmet hoca,mekan Arif beyin malikanesinin arıcılık bölümü. Yorgun imparator...Arif hoca çok yorulmuşa benziyor . Bu resimler bir buçuk ay önceden Arif'in ana üretme çalışmaları. Janter takımı kullanılıyor. Metro kovanda kabartılmış dölleme kutusu çerçeveleri. Arif beyin arılarının tamamı seyyar antıvarroa altlıklara alınmış durumda. Burada bitirici koloninin kat atılmış ve araya ana ızgarası konulmuş hali. Belkide türkiyede ilk kat atılan arı bu olmalı diyorum. Ballı baba ve arı baba. bunlarada orda burda açan erkencilerden,şimdilerde çoktan misyonlarını tamamlamışlar. sorti yapan arı.

5 yorum:

adem yamak dedi ki...

telaltlıkların hayırlı olsun inşaallah bol ballı bir sezonla bolcada polenli bir sezonolur yalnız tel altlıkların arının üst çıkış kısmını azdaha büyütürsen bence dha iyi olacak15 cm den az olmasın çalışmalarında başarılar dilerim adem yamak

taskın dedi ki...

salih abi
kovanlar hayırlı olsun

80 defa yadım belki anlamayan olur bidaha yazayım

KAFKAS ARISINDA SORUN YOK

KAFKASI KULLANMAYI BECEREMEYEN ARICILARDA

SORUN VAR

arıcı koloni yonetimini bilmiyorsa biz ne yapalım yani

bilmiyorsa bilene sorsun

arıya çamur atmasın

başarılar

Cafer KARA dedi ki...

Salih Bey Merhaba,
Arılarınız zamanına göre çok güzel gelişmiş arı, maşaallah. Arılarla ilgilenmenizi ve araştırmacı uygulamalarınızı takdirle izliyorum. Arılarınız bereket getirsin inşaallah. Saygılarımla.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Salih abi merhaba,
Yeni kovanların hayırlı olsun,
hayırlı sezonlar diliyorum.

Selamlar,Saygılar.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Salih Abi.

Yine kayıplara karıştın.Nisan ayında geleceğim dedin,hatta geldim dedin ama seni göremedik:)

Çalışma alanın güzel.Şu petekleri saklama yerini de bizimle paylaşsan da hep beraber nasıl sakladığını görsek daha iyi olmaz mı.

SLM ve Muhabbetle...