16 Temmuz 2011 Cumartesi

HEMŞİN KAÇKARDAĞLARI KOMAR BALI ÜRETİMİ;

BÜTÜN BİZİ İZLEYENLERE SELAMLAR;
Uzun zamandır paylaşımımız olmadı,aslında bu yıl olduğu kadar hiç ilginç olaylarla karşılaşmamıştık,nedense bloğumuzu güncelleme noktasında bir bıkkınlık oldu diyelim ve yeniden kaldığımız yerden en güzel ve en enteresan konularla karşınızda olmaya çalışacağım.
Bu sene bizim bölgemizde (doğukaradeniz bölgesi)hava şartları arıcılığa hiç uygun olmadı desek yeridir.Açıkçası şubat , hazran aralığında havalar hep soğuk genelliklede yağışlı oldu,bu süreçte arılarımızı yinede büyük uğraşlarla yetiştirip birinci bal üretimimiz olan hemşin kaçkardağları bölgesine götürdük,buraya mayıs 24 gibi geldik havalar yine olumsuz bir şekilde devam etti ki ta haziranın 25'ine kadar.
25 Haziran 12 temmuz arası5 havalar çok iyi bir hal aldı,arılarda bırakın bal üretmeyi kendi hayatlarını ihya edecek kadar balları yokken bu sürede arılarımız hem kuluçkalıkları balla doldurdu güçlü olanlardanda bal alabildik şükürler olsun.bu sene başımıza gelen en büyük olumsuzluklardan biride;ayıların saldırısı oldu,şahsımın 3 kuvvetli 2 de arkadaşım davutun kolonisini ayılar afiyetle yediler!olsun onlarda rızkını yedi diyelim:) Son günlerde 2000m. rakımın üstü gelen yayla eteklerinin orman gülü yabani yaban mersini,böğürtlen ve beyaz ormangülü karışımı azda olsa harika bir bal sağımı yaptık. Makinenin başındayım. Bütün çalışmaların ürününü almak çok güzel oluyor,benim toplam ürettiğim bal 125 kg.sınırlı miktarda olduğu için ilaç niyetine müşterilerime takdim etmeye çalışacağım. Makineden süzülen mücize. saklama bidonlarına alınan ballarımız. Sağım çadırı önünde sabah pozu. Ekip arkadaşlarımdan Ahmet ÖZDEMİR arılarını kontrol ederken. Bir diğer ekip arkadaşım Eyüp AL arılarına bakarken. şahsıma ait arılarımın hemşindeki görünümü. Arıcı arkadaşlarım. Burası hemşindeki şantiyemizin oturma salonu.haberimi okuyan herkese saygı ve selamlarımı sunarım,BİR SONRAKİ HABERİMİZ ERZURUMDAKİ İKİNCİ VE ASIL BAL ÜRETİMİMİZİ YAPTIĞIMIZ YERDEN OLACAK arılar şu tarih itibariyle 2320 m. rakimli ErzurumR. aziziye kapılı köyü yaylasındala

3 yorum:

yunus dedi ki...

salih kardeşim öncelikle allahın selamırahmeti ve bereketi üzerine olsun bal sağımın harıka maşallah sübhanellah allah nazarlardan saklasın bilityosun arı çok nazar alır emeğin karşılığını almak güzel bir duygu allah güle güle yedirmeyi ve bereketli ve bol kazançlı satışlar nasıp etsin komar balı alsak bize kaça olur kilosu bloğa yazmaya gerek yok tlf la bildire bilirsin kal sağlıcakla allaha emanet ol

İlhami Uyar dedi ki...

Salih bey Türkiye genelinde bu yıl havaların olumsuz gitmesinden dolayı olumlu haberler yok maalesef,inşalah komarda yüzünüz güler ,tüm ekip arkadaşlarınıza hayırlı sezon dileklerimi iletir saygılar sunarım.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Salih Abi.

Az öz hasatın bereketli olur inşallah.Kısmet bu kadarmış.Beklentiler Erzuruma.

Şu sabah pozunda seni tanıyamadım.Sen ne zaman o kadar kaçak balkon çıktın.

Sana hiç yakışmıyor acilen o balkonu kaldır::::

Erzurumda beklentilerinin karşılanması dileğiyle...

SLM ve Muhabbetle...