22 Temmuz 2011 Cuma

ERZURUM YAYLA VE YENİ YERLEŞKEMİZ;

Arılarımızı hemşin kaçkar dağları bölgesinden Erzurumun Aziziye ilçesi Kapılı köyüne getirdik,pozusyonumuz bu. Çalışmaları süper inşallah buradan yüzümüz gülecek:) Şantiyemiz burası ihtiyaç olan her donanıma sahip bir yer. Arıların en çok uğradığı il açan çiçeklerdin yabani nane. Resim EkleHava koşulları bu saatten sonra hiç yağmur olmasa daha iyi olacak ama burdada sürekli yağmur var. Bu çiçek bu yerin en gösterişli bir o kadarda nekter yörürüden zengin çiçeği Arılarımızı 10 temmuz günü buraya getirebildik,biraz geç kaldık gibi görünsede mevsim tüm ülkede olduğu gibi burdada biraz geç geliyor.Arıların temposu çok güzeldi:)

3 yorum:

adem yamak dedi ki...

kovanların bal ve yavru ile gönlün neşe ile dolsun hayatta herşeyini kaybet ama neşeni kaybetme selamlar saygılar adem yamak.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Salih Abi.

O ne yer öyle.Muhteşem bir tabiatı var.İçim gidiyor içim.Ne kadar daha oralarda kalırsın bilmem ama Bayramda memleket yapma gibi bir düşüncem var.Şayet o tarihlerde de yaylada olacak olursan sana mutlaka misafir olmayı düşünüyorum bilesin.

SLM ve Muhabbetle...

Adsız dedi ki...

A encyclopaedic good physical condition program tailored to an individual resolve undoubtedly pinpoint on sole or more delineated skills, and on age-[3] or health-related needs such as bone health.[4] Tons sources[citation needed] also cite disposition, societal and nervous constitution as an important ingredient of overall fitness. This is again presented in textbooks as a triangle made up of three points, which impersonate natural, sentimental, and mental fitness. Physical fitness can also prevent or act towards many long-lived well-being conditions brought on by unhealthy lifestyle or aging.[5] Working out can also refrain from people sleep better. To delay healthy it is notable to agree in material activity.
Training

Certain or task-oriented [url=http://www.pella.pl]fitness[/url] is a actually's talents to fulfil in a specific enterprise with a sound efficiency: seeking pattern, sports or military service. Spelled out training prepares athletes to respond wonderfully in their sports.

Examples are:

400 m sprint: in a sprint the athlete requirement be trained to line anaerobically from one end to the other the race.
Marathon: in this case the athlete ought to be trained to production aerobically and their endurance requisite be built-up to a maximum.
Many blazing fighters and patrol officers bear level fitness testing to end if they are masterly of the physically demanding tasks required of the job.
Members of the Collective States Army and Army Governmental Convoy must be proficient to pass the Army Material Good shape Check-up (APFT).